SURFTENS UNIVERSAL – Pomiary kąta zwilżania


Surftens Universal

Surftens Universal – Prezentacja wideo

SURFTENS UNIVERSAL – ZASTOSOWANIA

W badaniach naukowych oraz zastosowaniach przemysłowych coraz częściej wykorzystywane są specjalne metody powierzchniowe zmieniające właściwości zwilżania powierzchni. W charakteryzacji procesów, doborze parametrów czy kontroli produkcji szczególnie kluczowym staje się pomiar swobodnej energii powierzchniowej przed i po procesie modyfikacji powierzchni.

By móc efektywnie przeprowadzić pomiary w omawianej sytuacji, niezbędne jest solidne i proste w obsłudze urządzenie pomiarowe. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzi firma OEG przedstawiając urządzenie SURTENS UNIVERSAL. Zostało ono zaprojektowane z myślą o użyciu w zastosowaniach przemysłowych oraz badaniach naukowych. Mimo wykorzystywania najnowszych technik, samo urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Ręczna obsługa urządzenia jest powodem jego niskiej ceny.

Podsumowując, urządzenie SURTENS UNIVERSAL znajduje zastosowanie zarówno przy kontroli produkcji jak i w pracy badawczej. Użycie oprogramowania SURFTENS pozwala na pomiary kąta zwilżania oraz swobodnej energii powierzchniowej ciał stałych. Szczególnie pomocne w badaniach są funkcje służące do tworzenia dokumentacji.

SURFTENS UNIVERSAL – OPROGRAMOWANIE

Oprogramowanie pomiarowe SURFTENS pozwala na w pełni zautomatyzowane pomiary kąta zwilżania kropli leżącej dzięki zastosowaniu wielu różnych metod dopasowywania kształtu kropli. Gdy kontrast próbki jest odpowiedni, specjalne metody przetwarzania obrazu automatycznie znajdują kroplę. Oprogramowanie pozwala także na zmianę wartości parametrów oraz na pomiar kąta zwilżania poprzez ręczne ustawienie punktów pomiarowych na ekranie.

Zakres analizy jest rozszerzony o dodatkowe funkcje, takie jak:

 • wyświetlanie wartości kąta zwilżania w czasie rzeczywistym,
 • automatyczne pomiary zależności czasowej kąta zwilżania, które następnie pokazywane są na wykresach (przy dowolnie wybranym czasie cyklu; minimum 50 ms),
 • pomiary postępującego oraz cofającego się kąta zwilżania,
 • równoczesny pomiar kąta zwilżania z lewej i prawej strony,
 • pomiary zakrzywionych powierzchni z linią odniesienia.

Pakiet oprogramowania zawiera moduł obliczeniowy (na gruncie teorii Wu) wyznaczający swobodną energię powierzchniową ciał stałych na podstawie zmierzonych kątów zwilżania dwóch znanych płynów?.

Dzięki zastosowaniu specjalnych funkcji oprogramowanie pozwala na odtworzenie objętości kropli z dokładnością do 0,1 µl  (wraz z ręcznym układem nakrapiania).

Kolejną przydatną funkcją oprogramowania jest zapis filmów w formacie AVI prosto z kamery. Wszystkie dostępne funkcje analizujące i mierzące można stosować zarówno do całego filmu jak i do poszczególnych jego klatek.

Wszystkie uzyskane wyniki mogą zostać zapisane zarówno w postaci dokumentu tekstowego jak i filmu.

 

SURFTENS UNIVERSAL – DOKŁADNOŚĆ POMIARU

Dokładność systemu pomiarowego jest określona na podstawie zapisywanych obrazów. Rzeczywista kropla cieczy zmienia się w sposób ciągły wskutek oddziaływania otoczenia np. poprzez odparowywanie.  Dlatego też dokładność może być określona tylko za pomocą standardów dla kąta zwilżania.

Parametry oprogramowania:

 • rozdzielczość – pomiar kąta zwilżania: 0,05°
 • powtarzalność pomiarów kąta zwilżania: +/- 0,1°
 • dokładność pomiaru kąta zwilżania: +/- 0,5°

SURFTENS PD – OPROGRAMOWANIE DO POMIARU NAPIĘCIA POWIERZCHNIOWEGO CIECZY

Dodatkowym rozszerzeniem SURFTENS UNIVERSAL jest pakiet SURFTENS PD. Oprogramowanie to umożliwia pomiar napięcia powierzchniowego cieczy przy użyciu metody
kropli wiszącej. Rozszerzenie to, oprócz nowego modułu oprogramowania, nie wymaga żadnej dodatkowej aparatury dołączanej do SURFTENS UNIVERSAL.

Surftens Universal footer

więcej…

 

OEG2

Informacje o produkcie:

Adobe icon Broszura produktu

▬ Inne produkty firmy OEG można znaleźć tutaj

 

ParametrSURFTENS UNIVERSAL
Optyka6,5 zoom
Regulacja kąta widzeniaTak
Średnica stolika na próbki100mm
Zakres regulacji wysokości stolika na próbki40mm
Wysuwany stolik na próbkiTak
OświetlenieLED
Kamera1,3 MPiksela
 • Szybkie i łatwe pomiary kąta zwilżania,
 • Proste w obsłudze oprogramowanie obejmujące wiele różnych metod pomiarowych,
 • Wyczerpujące i wygodne prezentowanie wyników pomiaru, zarówno w  formie tekstowej jak i obrazów wideo,
 • Obliczenia swobodnej energii powierzchniowej na gruncie teorii Wu,
 • Możliwe współdziałanie wraz z laptopem lub komputerem osobistym (niezależnie od użytej kamery),
 • Możliwość użycia kamery USB 2.0 lub kamery analogowej,
 • Doskonała jakość obrazu osiągana dzięki użyciu precyzyjnie wykonanych elementów optycznych
 • Niska cena jak na pełni funkcjonalne urządzenie, gotowe do użycia w przemyśle lub laboratorium,
 • Dostępne rozszerzenie oprogramowania umożliwiające pomiar napięcia powierzchniowego metodą kropli wiszącej,
 • Dostępne dodatkowe moduły takie jak komora cieplna czy system automatycznego nakrapiania kropli

SURFTENS UNIVERSAL – DODATKOWE URZĄDZENIA

Podstawową konfigurację systemu pomiarowego można uzupełnić o dodatkowe moduły. Na chwilę obecną proponujemy:

1. Podwójny  nakrapiacz

Podwójny nakrapiacz zbudowany jest z dwóch ręcznych układów nakrapiających. Jest on szczególnie użyteczny, gdy pomiary odbywają się na dwóch różnych cieczach.

2. Automatyczny układ nakrapiający

Zapewnia on zautomatyzowany, kontrolowany przez oprogramowanie, rozdział oraz ustawienie kropli, której objętość jest dodatkowo zadawana. Układ może zostać rozbudowany o automatyczny stolik („stage”?), pozwalający na pomiary kąta zwilżania w różnych miejscach dużych próbek.

3. Przechylany stolik

Urządzenie SURFTENS UNIVERSAL może zostać rozbudowane o przechylany stolik, dzięki czemu próbka leży wspólnie z kroplą cieczy (metoda kropli leżącej). Zapis z kamery umożliwia zbadanie zależności kątów zwilżania z lewej i prawej strony od kąta przechyłu. Gdy próbka umieszczona jest poziomo, nie występuje asymetria w kątach zwilżania a pojawia się ona wraz ze zwiększaniem przechyłu próbki. Zmiany kąta zwilżania związana z tym efektem mogą zostać zapisane w postaci dokumentu tekstowego lub w formie graficznej.

Stolik do pochylania jest obsługiwany ręcznie z powtarzalnością 1°. Oprogramowanie oferuje funkcję graficznego przedstawienia lewego i prawego kąta zwilżania w zależności od kąta pochylenia. Stolik może zostać użyty także do badania kąta staczania się leżącej kropli.

4. Próbka testowa kąta zwilżania

5. Komora termiczna

Rozbudowanie układu o komorę termiczną umożliwia pomiary kąta zwilżania w zakresie temperatur  temperatur do 80°C. Temperatura jest kontrolowana poprzez oprogramowanie i automatycznie uwzględniana w wyniku pomiaru.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z działem „Baza wiedzy”, w którym znajdą Państwo wiele innych, ciekawych informacji.