SZKOŁA TECHNIKI PRÓŻNIOWEJ 2023
VII Szkoła Techniki Próżniowej odbędzie się w terminie 27-29.11.2023 r. w Zakopanem. Szkolenie będzie towarzyszyć Seminarium STM/AFM organizowanemu w dniach 29.11-3.12.2023 r. Program Szkoły STP daje możliwość pełnego uczestnictwa w Seminarium STM/AFM, jednakże wydarzenia finansowane są oddzielnie. Podczas seminarium STM/AFM,
w środę 29.11 w godzinach popołudniowych zorganizowana zastanie VIII Szkoła skaningowej mikroskopii i spektroskopii bliskich oddziaływań SPM. Udział w Szkole Techniki Próżniowej umożliwia również nieodpłatny udział w Szkole SPM.
Szkolenie próżniowe przeznaczone jest dla polskich techników, inżynierów produkcji, młodszych pracowników naukowych oraz studentów odpowiedzialnych za bezpieczną obsługę, instalację i użytkowanie sprzętu próżniowego w przemyśle oraz w laboratoriach edukacyjnych i badawczych.
Szkoła kończy się testem kwalifikacyjnym obejmującym zagadnienia przedstawiane w trakcie trwania kursu. Uczestnicy, którzy uzyskają pozytywny wynik testu otrzymają certyfikat parafowany przez Polskie Towarzystwo Próżniowe.
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń!
Miejsce szkolenia i noclegi
Szkoła Techniki Próżniowej odbędzie się w hotelu Harny zlokalizowanym przy ulicy Józefa Piłsudskiego 20 w Zakopanem. Opłata szkoleniowa obejmuje zakwaterowanie oraz wyżywienie w hotelu Hyrny.
Idea Szkoły Techniki Próżniowej
Celem Szkoły Techniki Próżniowej jest zarówno krzewienie wiedzy w zakresie techniki i technologii próżniowej, jak i integracja środowiska próżniowego w Polsce. Idea Szkoły Techniki Próżniowej została zapoczątkowana przez Prof. Marka Szymońskiego w roku 2004 jako odpowiedź na zapotrzebowanie środowiska w tym zakresie. Od tego czasu STP stała się cyklicznym wydarzeniem cieszącym się każdorazowo dużym zainteresowaniem i gromadzącym do kilkudziesięciu uczestników.
Pierwsze cztery szkolenia próżniowe zostały zorganizowane przez Zakład Fizyki Nanostruktur i Nanotechnologii oraz Centrum NANOSAM Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolejne Szkoły Techniki Próżniowej są organizowane przez MeasLine sp. z o.o. Szkolenia są przeprowadzane pod patronatem Polskiego Towarzystwa Próżniowego stanowiąc jednocześnie wypełnienie statutowych działań PTP. Zeszłoroczna, VI edycja była sponsorowana przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tematyka:
W czasie szkolenia poruszone zostaną następujące zagadnienia:
1. Technika Próżni – podstawowe pojęcia
2. Wytwarzanie próżni
3. Systemy pompowe – ogólne zasady doboru pomp
4. Odpompowanie komór próżniowych – dobór pomp próżniowych
5. Pomiar ciśnień całkowitych
6. Komponenty próżniowe
7. Detekcja nieszczelności
8. Sterowanie pracą pomp, regulacja poziomu próżni, zabezpieczenia itp.
9. Omówienie zagadnień wskazanych przez uczestników kursu